Założenia teoretyczne
Instrukcja postępowania
Użyteczne informacje
Wartości dopuszczalnego błędu całkowitego
Najczęściej zadawane pytania
Oferta

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, jeżeli korzystam z materiału kontrolnego, którego nie ma na liście StandLab IQs?
Proszę o przesłanie informacji o producencie, nazwie i numerze serii kontrolki, a materiał taki zostanie dodany do bazy danych

Jak liczona jest dokładność?
Poprawność (bias) liczona jest wobec wartości metrykalnej materiału kontrolnego odpowiadająca danej metodzie analitycznej. Równocześnie podawana jest wartość Δ% liczona dla wszystkich użytkowników wykonujących dane oznaczenia tą samą metodą na tych samych materiałach kontrolnych. 

Jak określać wartość błędu całkowitego dla oznaczenia?
Każde laboratorium samodzielnie określa wartość całkowitego błędu dopuszczalnego kierując się własną polityką jakości. Można korzystać z tabeli umieszczonych na stronie wyliczonych w oparciu o zmienność biologiczną lub warości określane dla polularnych kontroli zewnątrzlaboratoryjnych.

Co zrobić, jeżeli nie ma danego parametru na liście?
Proszę o przesłanie informacji o nazwie parametru, metodzie, wykorzystywanych odczynnikach, aparacie a informacje takie zostaną dopisane do bazy.

Jak długo powinien trwać okres wstępny?
Proponujemy użytkownikom systemu otworzyć okres przedwstępny o długości 7 lub 14 dni. Po tym okresie jest możliwość skorygowania dokładności przez zmianę faktorów w analizatorach wykonujących oznaczenia a następnie otworzyć okres wstępny 21 dni. Po tym okresie zostaną dobrane reguły interpretacyjne służące do oceny metody.

Czy można zmienić wartość przyjętego błędu całkowitego zaraz po okresie wstępnym, przy rozpoczęciu okresu roboczego?
Niestety nie można. Jedyna możliwością zmiany wartości błędu całkowitego dopuszczalnego jest nowy okres wstępny.

Co zrobić, jeżeli metoda w trakcie trwania wpisów staje się poza kontrolą?
W tej sytuacji należy wykonać wszystkie procedury naprawcze obowiązujące w laboratorium. Proszę opisać w e-mailu sytuację a eksperci StandLab postarają się doradzić w takiej sytuacji.

Jakich jednostek należy używać przy wprowadzaniu wyników?
W większości przypadków podane są dwa rodzaje jednostek np. mg/dl i mmol/l. Należy wybrać stosowaną przez laboratorium jednostkę a system sam przeliczy ją do porównań na jednostkę systemu SI. W niektórych przypadkach zastosowano wyłącznie jedną jednostkę np. U/l w przypadku enzymów. W takim przypadku, jeżeli korzysta się z innych jednostek należy je odpowiednio przeliczyć a niezależnie przesłać informację do StandLab. Taka jednostka zostanie dopisana do systemu.

Z jakiej przeglądarki internetowej należy korzystać?
System StanLab IQs został przetestowany na przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox i Opera. We wszystkich uzyskamy takie same wyniki. Z uwagi na dużą popularność Internet Exploter wśród twórców wirusów i innego szkodliwego oprogramowania zalecamy korzystanie z Mozilla Firefox lub Opera. W kilku przypadkach w wyniku zmian w Internet Explorer na skutek wirusów nie wszystkie funkcje programu działały prawidłowo. W programie Mozilla Firefox dodatkowo można łatwo wydrukować np. archiwum. Wystarczy nacisnąć ikonę drukarki w pasku narzędzi. Programy Mozilla Firefox i Opera są darmowe i można je pobrać np. ze strony: http://dobreprogramy.com/

Jak drukować raporty?
W przypadku raportu walidacyjnego po wyborze metody należy z paska określającego okres interesującego nas okresu walidacji wybrać tryb 2 PDF. Przeglądarka pobierze raport w formacie pliku PDF, który możemy zapisać na dysku lub wydrukować.
Podobnie postępujemy z raportem precyzji i poprawności. Wybieramy funkcję analizuj PDF. Raport zostanie pobrany w formie pliku. Uwaga! Do odczytu w formacie PDF niezbędny jest zainstalowany w komputerze program ADOBE ACROBAT READER! Wspomniany program jest bezpłatny i można go pobrać ze strony: http://dobreprogramy.com/